Gra Bazylika 2.0
Basilica to reedycja kultowej gry autorstwa Łukasza M. Pogody (ORP Orzeł, Sawanna) z 2010 roku. We Florencji powstaje bazylika, jakiej świat dotąd nie widział. Pracuje nad nią nie jeden, ale aż dwóch architektów. Pierwszy otrzymał to zadanie od królowej, drugi od biskupa diecezji. Który z nich zaprojektuje większy fragment świątyni, zdobywając tym samym sławę i bogactwo? W ten dwuosobowej, dynamicznej rozgrywce zetkniecie się z masą taktycznych rozwiązań i negatywnej interakcji. W swojej turze będziecie musieli wykonać trzy akcje, dokładając do planszy kolejne elementy Sklepienia, umieszczając pod nimi Budowniczych i wydając im różnego rodzaju rozkazy. Niejednokrotnie przeciwnik będzie mógł zapłacić, aby skopiować akcję gracza poza swoją turą, dlatego musicie umiejętnie planować każde posunięcie. W nowej edycji Basilici znajdziecie minidodatek Festum Fatuorum, dodający do rozgrywki specjalne kafelki Bazyliki i żetony Ołtarza.
Rywalizacja
Wiedziałeś, że nad budową tej nowej bazyliki pracuje dwóch architektów? Dokładnie, nie przesłyszałeś się. Jeden jest z ramienia królowej, a drugi od miejscowego biskupa. Tak, królowa nie przepada za tym starym klechą, ale nie chce mieć sporu z Kościołem, więc machnęła na to ręką i wpadła na zorganizowanie małego konkursu: ten z architektów, który zaprojektuje większa część bazyliki, zostanie obsypany złotem i zaszczytami. I jak ci się to podoba?
Przygotowanie
Na środku stołu połóżcie planszę Bazyliki i umieśćcie we wskazanych miejscach 3 kafelki Sklepienia Bazyliki (awers kafelka Bazylki) oraz 2 kafelki Rozkazów (rewers kafelka Bazyliki). Z pozostałych kafelków Bazyliki utwórzcie stos, z którego będziecie uzupełniać brakujące kafle na planszy. Następnie zabierzcie do swoich zasobów po 6 pionów Budowniczego, 4 cztery żetony Szkolenia i 1 Monecie. Pozostałe komponenty kafelki Rusztowania, żetony Witrażu i znaczniki Punktacji połóżcie obok planszy.
Przebieg gry
W swojej turze musicie wykonać trzy spośród trzech dostępnych akcji, z tym że mogą się one powtarzać. Podczas akcji Umieszczenia Sklepienia będziecie dokładać do Bazyliki kolejne kafelki Sklepienia, Umieszczenie Budowniczego umożliwi postawienie piona Budowniczego na poprzednio położonym kafelku, z kolei Wykonanie Rozkazu pozwoli specjalizować waszych Budowniczych, wstawiać Witraże, przedzielać bazylikę Rusztowaniami, a nawet usuwać dodane poprzednio kafelki Sklepienia.
Punktacja
Istnieją cztery kolory kafelków Bazyliki żółty, niebieski, czerwony i zielony, a także Jokery, czyli kafelki dwukolorowe. Kafelki Sklepienia umieszczone w Bazylice dzielą się na obszary. Obszar to grupa kafelków w jednym kolorze sąsiadujących ze sobą przynajmniej jednym bokiem. Podczas fazy punktowania sprawdzacie liczbę swoich Budowniczych w każdym obszarze Bazyliki. Gracz, który w danym obszarze ma więcej swoich Budowniczych, otrzymuje tyle punktów, z ilu kafelków składa się dany obszar. Z kolei jego przeciwnik otrzyma z tego obszaru tyle punktów, ilu ma w nim swoich Robotników. Gra kończy się od razu po trzecim punktowaniu.